Najczęstsze błędy popełniane w CV

 

 Uniwersalne CV nie istnieje.

Życiorys powinien być odpowiednio sprofilowany pod każde ogłoszenie, na jakie aplikujemy. Spójrz na swoje CV z perspektywy pracodawcy i zastanów się, jakie kompetencje, doświadczenie oraz umiejętności przemówią na Twoją korzyść.

Curriculum vitae to nasza zawodowa wizytówka, forma pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, element, który wpływa na to, czy zostaniemy zaproszeni do dalszych etapów procesu rekrutacji.

Napisanie dobrego CV nie jest łatwe. Szacuje się, że rekruter poświęca do 60 sekund na wstępną analizę aplikacji. Jakie nieścisłości, mogą wykluczyć kandydata już na samym początku procesu rekrutacyjnego? Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Idealnie napisane i profesjonalne CV spełniają 3 funkcje:

 – Po pierwsze, są spersonalizowane i przykuwają uwagę pracodawcy od pierwszych sekund.

–  Po drugie, są napisane tak, że zostaną przeczytane w całości.

–  Po trzecie, dokładnie odpowiadają na wszystkie potrzeby pracodawcy.

Jakie nieścisłości, mogą wykluczyć kandydata już na samym początku procesu rekrutacyjnego?

 Jak uniknąć najczęstszych błędów?

1. Kłopotliwy format pliku

Przeglądając dziesiątki CV dziennie, rekruter nie ma czasu na aplikacje zapisane w niestandardowym formacie, których nie może otworzyć.

 Jeśli osoba, która otrzymała Twoją aplikację poprosi o ponowne wysłanie CV w PDF lub WORD, będzie to przypadek jeden na milion. Co więcej, nazwa pliku musi być formalna, prosta i ułatwiająca szybką identyfikację.

Unikaj nazw typu: cv, cv1, ang, pol, asia_ang12.

Najlepszym rozwiązaniem jest imię + nazwisko + CV, np. Jan Nowak – CV.

2. Brak danych kontaktowych.

Zdarza się też, że jeden życiorys, przygotowany kilka lat temu tylko „odświeżamy”, dodając ostatnie miejsce pracy, a nie zwracamy uwagi na takie „drobiazgi”, jak zamieszczony w nim nieaktualny numer telefonu lub adres e-mail. Zawsze sprawdzamy, czy dane kontaktowe są aktualne.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w CV jest brak danych kontaktowych.

Zdarza się, że kandydaci w swoich CV zapominają o zamieszczeniu podstawowych danych kontaktowych, takich jak numer telefonu, co uniemożliwia kontakt z nimi.

Brak tych informacji, zwiąże ręce potencjalnemu pracodawcy, a zarazem Twoją szansę na spotkanie rekrutacyjne.

Zadbaj o to, by w CV umieścić aktualny numer telefonu oraz adres e-mail.

Curriculum Vitae – to formalny dokument!

Tymczasem często zdarza się, że zamieszczony w nim adres e – mail dalece odbiega od przyjętych standardów, i zamiast imienia i nazwiska złożony jest z przezwisk, zdrobnień, imion bohaterów filmowych itp. Osoba taka z pewnością nie zostanie potraktowana poważnie.

Równie nieformalne, a przez to nieprofesjonalne bywają nagrania na poczcie głosowej.

Na potrzeby rekrutacyjne warto utworzyć nowy adres e – mail, złożony z imienia i nazwiska, nagrać oficjalne powitanie w telefonie, a przed wysłaniem CV dwa razy sprawdzić, czy zawiera ono wszystkie dane potrzebne pracodawcy do kontaktu z nami.

Adresy odbiegające od standardów mogą zostać potraktowane jako niepoważne.

Najlepsze są proste rozwiązania: imię + nazwisko + domena, np. Jan.Nowak@domena.pl.

Równie nieprofesjonalne może być umieszczenie w CV służbowego numeru telefonu lub adresu e-mail, albo nieodpowiednie nagranie na poczcie głosowej.

3. Niewłaściwe zdjęcie.

Kolejnym, najczęściej popełnianym faux -pas (gafa), jest niewłaściwa fotografia.

Kandydaci nagminnie przesyłają aplikacje ze zdjęciem wykonanym podczas wakacji lub na rodzinnej imprezie.

Dużym błędem jest również skan zdjęcia z widoczną pieczątką z legitymacji lub dyplomu.

W prawdzie zdjęcie sprawia, że aplikacja wyróżnia się z tłumu, ale powinna być przede wszystkim profesjonalna oraz stonowana.

Curriculum vitae – wymaga wykorzystania profesjonalnego i, co równie ważne, aktualnego zdjęcia.

4. Brak odwróconej chronologii.

Właśnie dlatego, zanim zaczniesz pisać CV, zadbaj o jego bazę. Ważna jest chronologia.

Przy opisywaniu swojej ścieżki edukacji i kariery zawodowej często wpierw wymieniane są te najbardziej odległe w czasie, a dopiero później aktualne. 

 Według powszechnie przyjętych standardów dotyczących życiorysu kolejność opisywania ścieżki edukacji i kariery powinna być odwrotna, achronologiczna – należy rozpoczynać od informacji najbardziej aktualnych, cofając się w czasie.

5. Brak opisu doświadczenia zawodowego.

Zarówno nazwy stanowisk, jak i zakresy zadań znacząco różnią się w poszczególnych firmach.

Dlatego, jeśli posiadasz już doświadczenie zawodowe, rozszerz swój życiorys o najbardziej kluczowe zadania.

W CV najważniejsza jest treść – nawet kilka linijek dodatkowego tekstu, może mieć fundamentalne znaczenie podczas rekrutacji.

6. Nieuporządkowana treść.

Źle spostrzegane są CV, których treść jest nieuporządkowana, w których brak wyraźnej struktury.

Spotkać się można z życiorysami, gdzie informacje dotyczące edukacji przeplatają się w sposób zupełnie przypadkowy z doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami.

Obecne standardy mówią o grupowaniu informacji w CV w kategorie takie jak: dane personalne, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania itp. i takiego właśnie podziału powinniśmy przestrzegać.

7. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne oraz literówki.

To oczywiste, że w dokumentach aplikacyjnych należy unikać wszelkiego rodzaju błędów (interpunkcyjnych, ortograficznych, stylistycznych, literówek itp.).

Niezależnie od rodzaju, błędy budzą u osoby czytającej CV wrażenie, że kandydat nie jest osobą dokładną i przykładającą się do tego, co robi.

Podczas pisania CV warto włączyć opcję sprawdzania pisowni w edytorze tekstu, a po napisaniu przeczytać je kilka razy i pokazać znajomym.

Ważne jest również to, aby poprawnie wpisać nazwę firmy, do której aplikujemy – pomyłki w nazwie pracodawcy zdarzają się wyjątkowo często, a przecież wystarczy dosłownie minuta, aby sprawdzić tę informację i nie narazić się na złą opinię.

Różne style i rozmiary czcionek, różne kolory, niewyraźny szablon, odstępy w tekście lub nieuporządkowana treść – z takimi błędami rekruterzy mają do czynienia w codziennej pracy.

8. Nieistotne informacje.

W CV często można znaleźć informacje, które są zupełnie niepotrzebne w procesie rekrutacji.

Kandydaci często “chwalą się” imionami swoich dzieci czy rasą posiadanego psa.

Równie często opisują bardzo szczegółowo całą ścieżkę zawodową, w tym również te miejsca pracy, które nie mają znaczenia dla stanowiska, o które się aktualnie ubiegają.

Często w CV znaleźć też można informacje o szkole podstawowej, która jest obowiązkowym szczeblem edukacji, w związku z czym wypisywanie jej jest zupełnie zbędne.

Szanując czas innych dobrze jest zamieszczać w CV tylko te informacje, które są naprawdę potrzebne.

9. Nieprawdziwe informacje.

Kandydatom zdarza się mijać z prawdą, zwłaszcza jeśli chodzi o zakresy obowiązków, fantazjują również na temat swoich zainteresowań.

Zgodnie z powiedzeniem, kłamstwo ma krótkie nogi i szybko wyjdzie na jaw. Informacje zawarte w CV weryfikowane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a każda rozbieżność między stanem faktycznym a opisanym może mieć przykre skutki dla kandydata. Dlatego zawsze warto dbać, aby to, co piszemy w CV nie rozmijało się z prawdą.

10. Nieprecyzyjne informacje.

Informacje, jakie podają w CV kandydaci zazwyczaj są ogólne i nieprecyzyjne, opisują oni na przykład znajomość języka obcego bez podania poziomu znajomości czy obsługę komputera bez podania jakich programów ona dotyczy i w jakim stopniu.

Równie często niedokładne są informacje dotyczące czasu zatrudnienia – CV zawiera tylko lata zatrudnienia w danej firmie, bez podania miesiąca rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Gdy chodzi o tak istotne dane, jak umiejętności i przebieg zatrudnienia, pracodawca oczekuje konkretnych i dokładnych informacji, więc im bardziej precyzyjny przekaz, tym lepiej dla nas.

11. Zbyt dużo informacji.

Kandydatom często zdarza się tworzyć CV w oparciu o cały życiorys, począwszy od ukończenia szkoły podstawowej oraz umieszczać w nim informacje o pracach i aktywnościach zawodowych, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia z perspektywy oferty.

Jeśli ukończyliśmy szkołę średnią, pomińmy w aplikacji podstawówkę i gimnazjum.

Posiadanie wyższego wykształcenia tak samo zwalnia nas z konieczności wspominania o wcześniejszych etapach edukacji.

Kandydat, który ma już za sobą kilkuletnie doświadczenie zawodowe w, przypuśćmy, bankowości, nie powinien pisać o tym, że w trakcie studiów dorabiał sobie jako kelner.

 Ta informacja liczy się, gdy mamy niewielkie doświadczenie.

12. Objętość CV oraz nieprawidłowości techniczne.

Niezbędne dla pracodawcy informacje powinny zmieścić się;

–  na jednej stronie formatu A4 (w przypadku osób z małym doświadczeniem) lub

– na dwóch stronach formatu A4 (w przypadku osób z większym dorobkiem zawodowym)

Nie wygląda dobrze życiorys zajmujący pół strony, ani taki, który liczy stron cztery.

Przy opisywaniu swoich kwalifikacji i przebiegu kariery należy wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem.

Jeśli brak nam doświadczeń stricte zawodowych warto wzbogacić CV o inne informacje, na przykład dotyczące wolontariatu czy cech osobowych.

Jeśli natomiast nasze doświadczenie zawodowe jest bogate i różnorodne, warto wybrać i dokładnie opisać tylko te miejsca pracy i stanowiska, które mogą mieć znaczenie w kontekście pracy, o którą się ubiegamy, a o pozostałych tylko wspomnieć.

– Nieprawidłowości techniczne.

Nie powinno się wysyłać plików z CV o dużej objętości, gdyż blokują one skrzynki pocztowe. Należy unikać zapisywania CV w innym formacie niż standardowy (Word), gdyż osoba, do której taki plik trafia, może mieć problemy z jego otwarciem.

Nazwa dokumentu powinna być formalna i ułatwiająca identyfikację, na przykład CV_anna_nowak.doc.

13. Dokumenty w języku obcym.

Jeśli pracodawca wyraźnie tego nie zaznaczy, nie wysyłajmy mu “na siłę” CV napisanego w języku obcym.

Nie ma potrzeby, aby “chwalić się” w ten sposób znajomością języków obcych, nie można też “zmuszać” rekrutującego do tłumaczenia naszych dokumentów na język polski.

Jeśli firma wymaga życiorysu w języku innym niż polski, taka informacja zawsze znajduje się w ogłoszeniu. W tym przypadku, zapobiegliwość i nadgorliwość może nam jedynie zaszkodzić.

14. Załączniki.

Jeśli pracodawca nas o to nie prosi, nie załączajmy do CV referencji, skanów dyplomu czy dowodu osobistego. 

Zachowajmy te dokumenty na dalsze etapy rekrutacji.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, osoba rekrutująca na pewno nas o nie we właściwym momencie poprosi.

Rozsyłanie ich “na wyrost” może natomiast przynieść negatywny skutek w postaci opinii, że nie czytaliśmy wymagań zawartych w ogłoszeniu.

15. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędnym elementem CV.

Brak takiej zgody w dokumentach aplikacyjnych skutkuje tym, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z nami, nawet jeśli nasze CV jest poprawne i wzbudziło jego zainteresowanie.

Dlatego też zgoda na przetwarzanie danych osobowych powinna być stałą częścią naszego życiorysu.

Unikajmy błędów w cv!

Jak widać, błędów w dokumentach aplikacyjnych możemy popełnić dużo, czasem nawet nie wiedząc, że je robimy.

Ponieważ konsekwencje mogą być dla nas poważne, warto poświęcić trochę więcej czasu i uwagi, i przygotować profesjonalne CV.

Ten jednorazowy wysiłek na pewno zaprocentuje.

Pamiętajmy – unikając błędów w CV zwiększamy swoje szanse na rynku pracy!!!

Zostaw komentarz