Spotkanie z rekruterem to sytuacja, w której pracodawca, którego zainteresowały Twoje kwalifikacje i umiejętności przedstawione w dokumentach aplikacyjnych, sprawdza, czy jesteś najlepszym kandydatem do pracy na oferowanym stanowisku. Jednocześnie jest to najlepsza okazja dla Ciebie, by przekonać się, czy chcesz pracować w danej firmie.
Przygotuj się
By rozmowa kwalifikacyjna spełniła swoje zadanie, najważniejsze jest dobre przygotowanie. Choć nie da się całkowicie uniknąć stresu przy okazji rozmowy o pracę, to właśnie dobre przygotowanie do niej sprawi, że będziesz podczas niej bardziej pewny siebie, a Twoje wypowiedzi będą swobodniejsze i pewniejsze.
– W tym miejscu warto wspomnieć o personal brandingu. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź, co internet powie rekruterowi na Twój temat. Warto zadbać, by przekaz ten był spójny i profesjonalny.
Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim staraj się być szczery i nie okłamywać pracodawcy. Przesadne koloryzowanie przeważnie szybko wychodzi na jaw. Opowiadając o swoich umiejętnościach i doświadczeniach, staraj się nawiązywać do wymagań opisanych w ofercie pracy. Unikaj ogólników, swoją wypowiedź popieraj konkretnymi przykładami sukcesów i rozwiązanych problemów oraz liczbami. Nie unikaj odpowiedzi na pytania, nawet jeśli nie jesteś pewny, czy masz rację. Bądź otwarty, życzliwy i uśmiechnięty. Pokaż swój entuzjazm, aby pracodawca widział, że zależy Ci na stanowisku.
– Warto przeprowadzić dokładniejszy wywiad na temat przedsiębiorstwa, do którego jesteś zaproszony na rozmowę. Przyda Ci się wiedza na temat aktualnych projektów, działań, wartości firmy, a także na temat atmosfery pracy czy zarobków.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może paść wiele różnych pytań, ponieważ każdy z rekruterów jest inny.
Najczęściej zadawane pytanie to:
- Co wiesz o naszej firmie?
Tego pytania możesz być na rozmowie kwalifikacyjnej pewny! Teoretycznie wszyscy kandydaci o tym wiedzą, ale tylko garstka potrafi się do niego przygotować. Wielu z nich twierdzi, że nie znalazła czasu na research. Taka odpowiedź właściwie Cię skreśla, ponieważ sugeruje, że nie zależy Ci na stanowisku.
Dlaczego pada to pytanie?
Ciągle zdarzają się kandydaci, którzy nie zadają sobie trudu, żeby sprawdzić podstawowe informacje o firmie i wybranym stanowisku. Równie dobrze można sobie oszczędzić dodatkowego wysiłku i w ogóle nie iść na rozmowę. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma, znacznie obniżasz swoje szanse na zatrudnienie. W ten sposób pokazujesz pracodawcy, że nie zależy Ci na stanowisku i sugerujesz, że nie będziesz się przykładał również do obowiązków w pracy.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Idealny kandydat wie, czym zajmuje się firma i jest świadomy, co sam będzie mógł zaoferować. Pomyśl o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, ile możesz zaoferować, jeśli zostaniesz zatrudniony. Pokaż, jak możesz pomóc firmie. Wystarczy, że przed rozmową kwalifikacyjną poświęcisz chwilę czasu na zapoznanie się ze stroną firmową, Facebookiem czy profilem na LinkedIn. Poznaj cele i wartości firmy.
Kolejne z pytań to:
- Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Co odróżnia Cię od innych kandydatów?
To pytanie ma wiele form i na pewno usłyszysz je na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca może zapytać np. “Jakie są Twoje silne strony”, “Co możesz wnieść do firmy” lub “Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko”.
Dlaczego pada to pytanie?
Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, czy jesteś świadomy swojej wartości rynkowej. Odpowiadając na nie, możesz pokazać swoją znajomość branży i specyfiki pracy na danym stanowisku. Jeżeli jesteś przekonany o swojej wartości, odpowiedź na to pytanie pójdzie Ci na pewno dobrze.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie przygotuj się wcześniej. Zastanów się, jakie unikalne atuty posiadasz i zamiast je wyliczać, opisz na konkretnych przykładach. Postaraj się, aby Twoje przewagi nawiązywały do wymagań na danym stanowisku. Unikaj nic nieznaczących przymiotników: „kreatywny, kontaktowy, łatwo radzący sobie ze stresem” – taki jest prawie każdy pracownik w Polsce, przynajmniej we własnym mniemaniu. Zastanów się, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na konkretne stanowisko. Podaj 2-3 argumenty i każdy z nich poprzyj przykładem np. ze swojej poprzedniej pracy.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Dlaczego pada to pytanie?
Czemu służą te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy każdy z Was chce zmienić pracę tylko po to, aby mieć pieniądze niezbędne dla utrzymania się i życia na godnym poziomie? Czy zawsze odchodzisz z pracy tylko dlatego, że nie dogadujesz się z przełożonymi? Pracodawca szuka osoby, która lubi swoją pracę i chce się rozwijać w tym kierunku. Wiadomo, że zaangażowany pracownik będzie wykonywać obowiązki znacznie lepiej niż ten, dla którego jedyną motywacją są pieniądze.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Możesz odpowiedzieć, że potrzebujesz awansu, a poprzednia firma, mimo świetnej atmosfery, na razie nie może Ci go zaoferować. Możesz też odpowiedzieć, że potrzebujesz więcej obowiązków w danym zakresie, chcesz poznać inną branżę lub zdobyć nowe umiejętności. Nie mów o kulisach odejścia z poprzedniej pracy i nie narzekaj na dawnych pracodawców. Skup się tylko na pozytywach!
- Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?
Dlaczego pada to pytanie?
Pracodawca w ten sposób próbuje dowiedzieć się, czy rzeczywiście zależy Ci na stanowisku i wybrałeś ofertę świadomie. Nikt nie chce, aby pracownik kierował się jedynie pensją i tym, że “gdzieś musi pracować”. Pracodawcy najbardziej cenią osoby, dla których praca jest pasją, chcą się rozwijać i związać z firmą na dłużej niż 2-3 miesiące.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie zapoznaj się z informacjami o firmie i opisem stanowiska. Wybierz elementy, które łączą się z Twoimi zainteresowaniami lub są związane z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki temu będziesz mógł konkretnie wyjaśnić, dlaczego uważasz, że świetnie odnajdziesz się w nowym miejscu pracy. Przykład: Jeśli np. wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do Samsunga, wspomnij o tym, że interesujesz się nowymi technologiami i chcesz poznać tę branżę od środka.
- Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi?
Dlaczego pada to pytanie?
W każdej pracy zdarzają się momenty trudniejsze. Wartościowi pracownicy potrafią współpracować nawet wtedy, gdy ich zdanie różni się od ich przełożonych. Rekruterzy badają, jaki masz stosunek do autorytetów i czy potrafisz pracować dla osiągnięcia celów firmy, a nie tylko własnych.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Nie wspominaj, że Twój szef był niekompetentny. O wiele lepiej wypadniesz, jeśli podasz przykład na to, jak mimo różnicy zdań udało Wam się wypracować nowe rozwiązanie. Pokaż, jak pokonujesz trudności, zamiast skupiać się na nich!
- Powiedz coś o sobie. Dlaczego pada to pytanie?
„To głupie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które rekruterzy zadają, kiedy nie wiedzą, o co w danym momencie zapytać”. Czy na pewno? Wbrew pozorom, pod tym prostym pytaniem może kryć się intencja sprawdzenia autoprezentacji kandydata. Powinieneś umieć opowiedzieć o sobie w kilku treściwych zdaniach. Kandydaci świadomi własnej wartości potrafią to zrobić i zainteresować innych swoją osobą.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Nie skupiaj się na kwestiach prywatnych lub na tym, co robiłeś w weekend. Chyba że było to coś fascynującego i może pokazywać Twoją pasję. Streść swoje dokonania w kilku zdaniach. Pokaż, co firma zyska, zatrudniając właśnie Ciebie. Zastanów się nad swoimi najmocniejszymi cechami charakteru i nad tym, jak pomagały Ci one w pracy. Na koniec wspomnij, czym się interesujesz i jakie masz pasje. Przećwicz odpowiedź na to pytanie z kimś znajomym i poproś o szczerą opinię dotycząca tego, jak się prezentujesz.
- Co Cię motywuje do pracy? Dlaczego pada to pytanie?
Rekruterzy lubią rozmawiać z osobami, w które warto zainwestować. Zatrudnienie nowego pracownika musi opłacać się firmie, dlatego tak ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Pokaż, że potrafisz wykonywać zadania z zadowoleniem i entuzjazmem. Możesz wspomnieć, że motywują Cię ambitne zadania. Może motywować Cię sukces i uznanie przy realizowanych projektach. Cokolwiek zdecydujesz się odpowiedzieć, upewnij się, że jest to spójne z resztą Twojej wypowiedzi. Przykład: Prowadziłem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną do banku i jeden z kandydatów stwierdził, że najważniejsze jest dla niego zadowolenie klienta. Chwilę później, w czasie odpowiedzi na kolejne pytanie, wspomniał, że nie lubi odpowiadać na dużą liczbę wiadomości mailowych od klientów. Niestety, w tym momencie stracił wiele na wiarygodności.
– Czy możesz powiedzieć, że Twoją motywacją do pracy są pieniądze?
Odpowiednie wynagrodzenie jest istotne, bo pomaga Ci czuć się bezpiecznie i realizować pasje. Możesz subtelnie podkreślić, że satysfakcjonujące wynagrodzenie jest dla Ciebie ważne. Wtedy będzie Ci łatwiej negocjować stawkę, jeśli otrzymasz ofertę pracy.
- Jaka jest Twoja wymarzona praca?
Dlaczego pada to pytanie?
Dla rekrutera to jeden z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy jesteś odpowiednim i zaangażowanym kandydatem. Zauważ, że tak naprawdę pośrednio odpowiadasz na pytanie, czy będziesz zadowolonym pracownikiem na danym stanowisku. Wyobraź sobie, jakie wrażenie robi kandydatka na stanowisko asystentki, która wspomina, że uwielbia kreatywne zadania i nie znosi tzw. pracy papierkowej.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Niewielu kandydatów potrafi określić, co chciałoby osiągnąć w życiu zawodowym. Czy kiedykolwiek tworzyłeś listę pracodawców oraz stanowisk, na których chciałbyś pracować? Przemyśl, co sprawia Ci największą satysfakcję zawodową. Kiedy szukamy pracy, często godzimy się na propozycje dalekie od ideału. Warto jednak wiedzieć, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pracować. W długiej perspektywie zawsze należy do takiej pracy dążyć. Jeśli zależy Ci, aby dobrze wypaść na rozmowie, postaraj się, aby opis Twojej wymarzonej pracy był w jakimś stopniu związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
- Z kim lubisz pracować? Czy skutecznie pracujesz w zespole?
Wielu kandydatów nie spodziewa się tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Dlaczego pada to pytanie?
Takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzają, czy dobrze wpasujesz się do nowego zespołu. W zależności od nowej pozycji będziesz musiał objąć rolę lidera, członka zespołu albo sprawnego egzekutora, który sam wyznacza i osiąga własne cele.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Zastanów się, jaką rolę będziesz odgrywał w firmie i swoją odpowiedź poprzyj przekonującymi przykładami z dotychczasowego doświadczenia. Jeżeli Twoje przyszłe stanowisko wymaga od Ciebie zaangażowania w pracę z innymi pracownikami, nie wspominaj, że lubisz wykonywać zadania samodzielnie.
- Jakie są Twoje silne strony?
Dlaczego pada to pytanie?
Pytanie pokazuje, czy jesteś świadomy swoich atutów i czy potrafisz je efektywnie wykorzystywać. Pracodawca sprawdza również, czy znasz swoją wartość.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Jeśli opowiadasz o zaletach, koniecznie przytocz przykłady zachowań i osiągnięć, które potwierdzają daną cechę. Nigdy nie podawaj przykładu cechy, której nie jesteś w stanie poprzeć przykładem. Czy wiesz, jak żenująco brzmi kandydat, który opowiada o sobie, że jest „kreatywny, łatwo przystosowuje się do zmian i efektywnie pracuje pod presją czasu”, a następnie nie potrafi podać jednego przykładu sytuacji, w której wykazał się kreatywnością?
- Jakie są Twoje słabe strony i największe wady? Jaka była Twoja największa porażka?
Dlaczego pada to pytanie?
W ten sposób pracodawca sprawdza, czy znasz swoje słabości oraz wady i starasz się nad nimi pracować. Nie ma pracowników idealnych, rekruter dobrze o tym wie, jednak istotne jest to, aby kandydat wiedział, w jakich elementach chce się doskonalić.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Wiesz, jak kandydaci najczęściej odpowiadają na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej? “Jestem pracoholikiem, perfekcjonistą”. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, nie powtarzaj tego utartego sloganu. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie o słabe strony?
Możesz zacząć od stwierdzenia, że “cechy, nad których rozwojem stale pracujesz, to…”. Spróbuj pokazać, że nie są to Twoje wady, lecz wyzwania, które podejmujesz.
Nie wspominaj jednak o wadach, które uniemożliwiają pracę w danej branży. Zrób listę swoich słabych stron i powiedz o tych, których pokonywanie idzie Ci najlepiej.
- Co uważasz za swój największy sukces? Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
Dlaczego pada to pytanie?
Pamiętaj, że mówienie o faktach, nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na to pytanie i przypomnij sobie konkretne przykłady. Najlepiej jeśli osiągnięcia będą związane z obowiązkami na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. Wspomnij o: nagrodach pracowniczych, usprawnieniach, awansach, pieniądzach zarobionych dla firmy, pozyskanych klientach, przeprowadzonych kampaniach oraz wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle.
- Gdzie jeszcze aplikujesz? W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział?
Dlaczego pada to pytanie?
To dość podchwytliwe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter nie jest ciekawy, do jakich firm wysłałeś CV. Zadaje to pytanie, aby sprawdzić, jakiego typu stanowisk szukasz i jakim jesteś kandydatem. Można skrupulatnie budować wrażenie konsekwentnego pracownika, aby następnie zrujnować ten wizerunek odpowiedzią, która pokaże, że desperacko szukasz pracy na stanowisku, które chociaż trochę odpowiada Twojemu doświadczeniu.
Często jest to też pytanie bardzo pragmatyczne. Jeśli bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych, ale przypadłeś pracodawcy do gustu, będzie wiedział, że decyzję o Twoim zatrudnieniu musi podjąć szybciej. Pamięt-aj: nie każde pytanie musi być pułapką!
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Najlepiej jeśli szczerze powiesz, gdzie jeszcze aplikujesz. Chyba że masowo wysyłasz CV na całkowicie różne posady. Wtedy lepiej opowiedzieć tylko o podobnych stanowiskach z danej branży. Pokaż, że Twoja metoda szukania pracy nie jest dziełem przypadku i że masz na siebie pomysł, który konsekwentnie realizujesz.
- Czym się interesujesz?
Dlaczego pada to pytanie?
To pytanie pozwala pracodawcy poznać Cię lepiej od prywatnej strony. W ten sposób rekruter może ocenić, czy dobrze odnajdziesz się w zespole i znajdziesz wspólny język z innymi pracownikami. Poza tym pracodawcy cenią osoby, które łączą pracę z pasją. Tacy pracownicy są bardziej zaangażowani i czerpią większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Przede wszystkim bądź szczery, nie wymyślaj wyjątkowo oryginalnych zainteresowań. Pamiętaj, że pracodawca może zadawać dodatkowe pytania. Przykład: jeśli powiesz, że interesujesz się kinem, powinieneś umieć odpowiedzieć na pytanie jaki film ostatnio oglądałeś i być w stanie wyrazić o nim swoją opinię. Jeśli masz zainteresowania związane z branżą i stanowiskiem, na którym chcesz pracować, koniecznie o tym wspomnij!
- Ile chciałby Pan zarabiać? Jakie ma Pani oczekiwania finansowe?
Dlaczego pada to pytanie?
Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewien. To chyba oczywiste, dlaczego pada. Pracodawca musi ustalić, czy zgodzisz się pracować za proponowaną stawkę i czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeśli podasz zbyt niską kwotę, trudniej będzie później negocjować wynagrodzenie. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansa, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie tańszego kandydata.
– Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Niewielu kandydatów umie mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach finansowych. Pytania o zarobki na rozmowach kwalifikacyjnych często wiążą się z niezręczną atmosferą i zawstydzeniem kandydata.
– Dobra odpowiedź: to taka, do której wcześniej się przygotujemy. Dowiemy się, jakie są średnie zarobki na naszym stanowisku, poznamy możliwości rynku, branży, w której chcemy pracować. Warto podawać konkretne liczby. Określmy stawkę wyjściową, czyli jakie zarobki to dla nas „absolutne minimum”. Możemy też podać przedział finansowy, ale taki, który nie będzie bardzo szeroki.
– Zła odpowiedź: „Ojej, ale to trudne pytanie”. „A ile Państwo mają do zaproponowania?”, „Teraz zarabiam (tu pada konkretna liczba) i chciałbym trochę więcej”, „Nie chcę zarabiać mniej niż teraz, a teraz mam (tu znów liczba)”. Zarówno zbytnia wylewność, jak i wykręcanie się od odpowiedzi nie są mile widziane.
Pytanie rekrutera, kończącę rozmowę kwalifikacyjną to najczęściej:
– Czy masz jakieś pytania?
Przemyśl jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Dokładnie. Oprócz przygotowania się do rozmowy, koniecznie opracuj pytania, które warto zadać pracodawcy.
Do każdego stanowiska należy dobrać te pytania indywidualnie.
Co zyskujesz zadając odpowiednie pytania?
Na pewno pomoże Ci to sprawić wrażenie osoby zaangażowanej. W rezultacie zwiększysz szanse, że pracodawca Cię zatrudni. Dodatkowo, odpowiednie pytania pomogą Ci upewnić się, że nie będziesz rozczarowany nowym miejscem pracy. Zobacz, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej.
Nie daj się zaskoczyć!
Jeśli przygotowałeś odpowiedzi na wcześniej opisane pytania, możesz być spokojny.
Proponuję zakopać mit o konieczności tórczego uzasadniania zmiany pracy czymś więcej niż chęcią zarabiania większych pieniędzy.
Wszyscy biegamy za kasą, a tylko rekruterzy wzdychają i kręcą głową z niedowierzaniem gdy odpowiemy szczerze:
“Praca nie jest moją pasją, praca nie jest dla mnie przyjemnością. To co robię może być, moge to lubić, niemniej to nie praca ma mi zapewniać przyjemność tylko wszystko inne poza pracą dzięki której mam pieniądze na to “inne”… ”
“Jakie masz cele”, “gdzie chciałbyś być za 5 lat” itd…. w gruncie rzeczy mają mnie doprowadzić do wyższych zarobków. Koniec kropka.